17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Liptovská Teplička, 2012

V dňoch 4-5.8.2012 sa v Liptovskej Tepličke konal 17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto slávnosti okrem spevu a tanca však prinášajú oveľa viac. Celé slávnosti sú zamerané na ukážku pôvodných tradícii regiónu, hlavne prezentáciou  pôvodných remesiel, varením a ponúkaním tradičných jedál, ukážkou krojov a pod.

Tieto prezentácie pripravujú samotný obyvatelia obce oblečení v krojoch, ktorí taktiež vyzdobujú svoje dvory a domy. Neobyčajným je aj nedeľný sprievod obcou, v ktorom sa zúčastňujú ako obyvatelia obce, tak jednotlivé folklórne súbory samozrejme v tradičných krojoch. Sprievod prechádza starou časťou obce, kde sú účastníci sprievodu, ale hlavne návštevníci slávnosti ponúkaný tradičnými domácimi jedlami a koláčmi po celej trase sprievodu (v súčasnosti dosť netradične – zadarmo).

Ale ani to nie je všetko. Počas slávností sú pripravené rôzne výstavy a ukážky. Napríklad sú to výstavy fotografií, ako historických tak súčasných, Teplická izba, prehliadka jedinečných pivničiek, výstava košieľ alebo ukážka krásnych krojov regiónu na bábikách.  Nechýba ani ľudová veselica na záver prvého dňa slávností, alebo slávnostná omša na začiatku druhého dňa.

Slávnosťami žije celá obec plná usmievavých a príjemných ľudí, čo prináša týmto slávnostiam neopakovateľnú atmosféru.

.