19. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke

19. ročníka folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke sa uskutočnil v sobotu a nedeľu 2. a 3. augusta 2014. Program je zostavený z folklórnych skupín a súborov z rôznych regiónov Slovenska, ale aj z Poľska, Česka a Ukrajiny.

 

 

 

 

24. ročník Folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou

V dňoch 27.7. a 28.7. 2019 sa v Liptovskej Tepličke uskutočnil 24. ročník Folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Tieto slávnosti  majú svoj jedinečný charakter a osobitosť.  Je to ukážka krásy slovenských historických koreňov, kultúry, pohostinnosti a šikovnosti ľudí a nádhernej krajiny. Na slávnostiach sa spolupodieľajú vo veľkej miere samotní obyvatelia obce, výzdobou svojich domov v duchu tradícií a rôznych remeselných ukážok a činností.  Jedna veľmi milá a jedinečná časť programu je sprievod folklórnych súborov, a v krojoch oblečených obyvateľov obce v druhý deň slávností.  Tento sprievod zahajuje práskaním bičov starosta obce a po vyzdobených konských záprahoch nasleduje krojovaný sprievod.   Sprievod prechádza centrom obce a historickým stodolišťom,  kde pred domami vás pohostia domáci rôznymi domácimi tradičnými špecialitami a koláčikmi. Okrem pohostenia vám predvedú, ako sa v minulosti vykonávali rôzne práce ako pranie v potoku,  spracovanie ľanu, ale aj súčasné práce, ako výroba krojov, dojenie kravičky a podobne.

Tradične v dvojdňovom programe boli zastúpené folklórne súbory z regiónu, ale aj zahraničné súbory z Čiech, Ukrajiny. Okrem vystúpení folklórnych súborov na javisku, slávnosti sprevádzali aj rôzne výstavy,  predajné stánky a detské atrakcie. Jediné, čo na tohoročných slávnostiach nevyšlo bolo počasie v závere podujatia, ktoré muselo byť pre silnú búrku  predčasne ukončené.

 

 

23. ročník folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou -28. – 29.7.2018

23. folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou Liptovská Teplička 2018,   28. – 29.7.2018

 

 

 

Vystúpenia folklórnych skupín, súborov, speváckych skupín, jednotlivcov, ukážky zachovaných zvykov, regionálne špeciality, remeselný trh, bohatá ponuka sprievodných podujatí, alegorický sprievod, ukážky pôvodných remesiel, svätá omša a iné.

Obec Liptovská Teplička – Dedina roka 2007 – je organizátorom folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Je to festival venovaný hlavne zachovaniu duchovných hodnôt a kultúrneho dedičstva – spevu, tanca, zvykov formou vystúpení profesionálnych i amatérskych folklórnych skupín z celého Slovenska i zahraničia. So zahraničnými súbormi väčšinou organizujeme výmeny na festivaly.

 

 

 

22. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou, dňa 29.7.2017 a 30.7.2017

22. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou

V dňoch 29.7 -30.7.2017 sa v Liptovskej Tepličke konal 22. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou.
Tieto dvojdňové slávnosti sú zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov, a to stretnutie nositeľov tradícií. Slávnosti totiž prinášajú nielen spev a tanec, ale oveľa viac.

Celé podujatie je zamerané na ukážku pôvodných tradícii regiónu, hlavne prezentáciou pôvodných remesiel, varením a ponúkaním tradičných jedál, ukážkou krojov a pod. Prezentácie pripravujú samotný obyvatelia obce oblečení v krojoch, ktorí taktiež vyzdobujú svoje dvory a domy.
Nedeľné pokračovanie slávností začína slávnostnou omšou a pokračuje jedinečným alegorickým sprievodom obcou, kde okrem súborov účinkujú obyvatelia obce predvádzajúci rôzne remeslá, nástroje, výrobky a jedlá z Liptovskej Tepličky v tradičných krojoch.
Počas festivalu súbežne prebieha sprievodný program v podobe výstav a prezentácií v stodolišti v blízkom okolí amfiteátra a pod.
Na tohtoročných slávnostiach vystupovali súbory zo Slovenska (Tepličan, Turnička, Kochman, Rovienka, Bukovina, Kýčera, Hriňovčan, Šarišan a Zemplín ) a zahraničný hosť z Izraela súbor Hakol-Bamachol. O večernú zábavu sa postaral súbor Royal a Ján Ambróz.
Týmito slávnosťami každoročne žije celá obec plná usmievavých a príjemných ľudí, čo prináša týmto slávnostiam neopakovateľnú a jedinečnú atmosféru.

21. ročník folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou 6. – 7.8.2016

21. ročník folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou

 

20. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v dňoch 1. – 2. 8. 2015

20. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou.

 Folklórne slávnosti Pod Kráľovou hoľou Liptovská Teplička 2015 - 20. ročník

 

 

18. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke

V dňoch 3. a 4. augusta 2013 sa uskutočnil 18. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke. Slávnosti, ktoré nie sú veľké svojím rozsahom ale úžasnou atmosférou, na ktorej sa nepodieľajú len folklórne súbory ale všetci obyvatelia obce.  Sobota začínala pozvánkou na vyzdobené ulice obce a udelením čestného občianstva IN MEMORIAM významnému fotografovi Martinovi Martinčekovi s otvorením výstavy jeho fotografií. Sobotný program pokračoval po otvorení slávností programom folklórnych skupín a súborov. Horúci sobotný večer ukončila tradičná ľudová zábava.

Slávnostnú nedeľu začala Svätá omša a po obede pokračovali slávnosti slávnostným sprievodom obcou tvorený folklórnymi súbormi, ale aj obyvateľmi obce v tradičných krojoch. O sympatický program v uliciach obce, ktorými prechádzal sprievod, sa starali samotní obyvatelia. Obyvatelia v tradičných krojoch predvádzali ukážky remesiel a ponúkali účastníkov sprievodu tradičným jedlom a koláčmi. Nechýbali ani zábavné scénky zo života obyvateľov a ukážka veľkonočnej oblievačky v obecnom potoku. Po sprievode pokračovali vystúpenia folklórnych súborov v amfiteátri. Okrem spomínaných slávností sa konali v obci aj sprievodné podujatia, ako  remeselný trh, výstavy fotografií, výstava betlehemov regiónu a tiež prezentácie susedných obcí svojimi krojmi a jedlom a ukážka tradičného historického domu.

Slávnosti, ktorým aj prialo slnečné a teplé počasie, boli krásnou ukážkou slovenských tradícií v tomto regióne s úžasnou pohostinnosťou obyvateľov, ktorí vytvorili jedinečnú a srdečnú atmosféru tohto podujatia.

 

 

 

16. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Liptovská Teplička v dňoch 6.-7. augusta 2011

 

17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Liptovská Teplička

V dňoch 4-5.8.2012 sa v Liptovskej Tepličke konal 17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto slávnosti okrem spevu a tanca však prinášajú oveľa viac. Celé slávnosti sú zamerané na ukážku pôvodných tradícii regiónu, hlavne prezentáciou  pôvodných remesiel, varením a ponúkaním tradičných jedál, ukážkou krojov a pod.

Tieto prezentácie pripravujú samotný obyvatelia obce oblečení v krojoch, ktorí taktiež vyzdobujú svoje dvory a domy. Neobyčajným je aj nedeľný sprievod obcou, v ktorom sa zúčastňujú ako obyvatelia obce, tak jednotlivé folklórne súbory samozrejme v tradičných krojoch. Sprievod prechádza starou časťou obce, kde sú účastníci sprievodu, ale hlavne návštevníci slávnosti ponúkaný tradičnými domácimi jedlami a koláčmi po celej trase sprievodu (v súčasnosti dosť netradične – zadarmo).

Ale ani to nie je všetko. Počas slávností sú pripravené rôzne výstavy a ukážky. Napríklad sú to výstavy fotografií, ako historických tak súčasných, Teplická izba, prehliadka jedinečných pivničiek, výstava košieľ alebo ukážka krásnych krojov regiónu na bábikách.  Nechýba ani ľudová veselica na záver prvého dňa slávností, alebo slávnostná omša na začiatku druhého dňa.

Slávnosťami žije celá obec plná usmievavých a príjemných ľudí, čo prináša týmto slávnostiam neopakovateľnú atmosféru.

.

SPIŠ 40r. Vagonár

Vagonár, folklórny súbor z Popradu oslavuje 40. výročie svojho vzniku.  Pri tejto príležitosti pripravil 16.11.2012 celovečerný program s názvom „Spiš“. Autormi programu sú Mgr.art. Peter Jantoščiak, ktorý spracoval hudobný historický výskum a námet,  a choreografiu spracoval Michal Dudáš, tanečný sólista z Lúčnice .