19. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke

19. ročníka folklórnych slávnosti Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke sa uskutočnil v sobotu a nedeľu 2. a 3. augusta. Program je zostavený z folklórnych skupín a súborov z rôznych regiónov Slovenska, ale aj z Poľska, Česka a Ukrajiny.

 

 

 

 

18. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke

V dňoch 3. a 4. augusta sa uskutočnil 18. Ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou v Liptovskej Tepličke. Slávnosti, ktoré nie sú veľké svojím rozsahom ale úžasnou atmosférou, na ktorej sa nepodieľajú len folklórne súbory ale všetci obyvatelia obce.  Sobota začínala pozvánkou na vyzdobené ulice obce a udelením čestného občianstva IN MEMORIAM významnému fotografovi Martinovi Martinčekovi s otvorením výstavy jeho fotografií. Sobotný program pokračoval po otvorení slávností programom folklórnych skupín a súborov. Horúci sobotný večer ukončila tradičná ľudová zábava.

Slávnostnú nedeľu začala Svätá omša a po obede pokračovali slávnosti slávnostným sprievodom obcou tvorený folklórnymi súbormi, ale aj obyvateľmi obce v tradičných krojoch. O sympatický program v uliciach obce, ktorými prechádzal sprievod, sa starali samotní obyvatelia. Obyvatelia v tradičných krojoch predvádzali ukážky remesiel a ponúkali účastníkov sprievodu tradičným jedlom a koláčmi. Nechýbali ani zábavné scénky zo života obyvateľov a ukážka veľkonočnej oblievačky v obecnom potoku. Po sprievode pokračovali vystúpenia folklórnych súborov v amfiteátri. Okrem spomínaných slávností sa konali v obci aj sprievodné podujatia, ako  remeselný trh, výstavy fotografií, výstava betlehemov regiónu a tiež prezentácie susedných obcí svojimi krojmi a jedlom a ukážka tradičného historického domu.

Slávnosti, ktorým aj prialo slnečné a teplé počasie, boli krásnou ukážkou slovenských tradícií v tomto regióne s úžasnou pohostinnosťou obyvateľov, ktorí vytvorili jedinečnú a srdečnú atmosféru tohto podujatia.

 

 

 

16. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Liptovská Teplička

 

17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Liptovská Teplička

V dňoch 4-5.8.2012 sa v Liptovskej Tepličke konal 17. ročník folklórnych slávností Pod Kráľovou hoľou. Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto dvojdňové slávnosti zamerané na zachovanie myšlienok ich zakladateľov a to stretnutie nositeľov tradícií troch regiónov( Liptova, Spiša a Horehronia), na ktorých rozhraní obec leží.

Tieto slávnosti okrem spevu a tanca však prinášajú oveľa viac. Celé slávnosti sú zamerané na ukážku pôvodných tradícii regiónu, hlavne prezentáciou  pôvodných remesiel, varením a ponúkaním tradičných jedál, ukážkou krojov a pod.

Tieto prezentácie pripravujú samotný obyvatelia obce oblečení v krojoch, ktorí taktiež vyzdobujú svoje dvory a domy. Neobyčajným je aj nedeľný sprievod obcou, v ktorom sa zúčastňujú ako obyvatelia obce, tak jednotlivé folklórne súbory samozrejme v tradičných krojoch. Sprievod prechádza starou časťou obce, kde sú účastníci sprievodu, ale hlavne návštevníci slávnosti ponúkaný tradičnými domácimi jedlami a koláčmi po celej trase sprievodu (v súčasnosti dosť netradične – zadarmo).

Ale ani to nie je všetko. Počas slávností sú pripravené rôzne výstavy a ukážky. Napríklad sú to výstavy fotografií, ako historických tak súčasných, Teplická izba, prehliadka jedinečných pivničiek, výstava košieľ alebo ukážka krásnych krojov regiónu na bábikách.  Nechýba ani ľudová veselica na záver prvého dňa slávností, alebo slávnostná omša na začiatku druhého dňa.

Slávnosťami žije celá obec plná usmievavých a príjemných ľudí, čo prináša týmto slávnostiam neopakovateľnú atmosféru.

.